متاورس چیست؟

metaverse

متاورس چیست؟

متاورس از دو واژه متا (Meta) و ورس (Verse) تشکیل شده است. کلمه متا به معنی «برتر» و ورس که از کلمه  «Universe» گرفته شده به معنی «جهانی» است. به این ترتیب عبارت متاورس را می‌توان «جهان برتر» یا «برتر از جهان» تلقی کرد.

متاورس به عنوان یک شبکه‌ مجازی عمل کرده که در آن کاربران قادر خواهند بود با یکدیگر و با دیگر اجزای محیط اطراف خود تعامل کنند. به عبارتی دیگر، در دنیای متاورس افراد به صورت آنلاین و مجازی به نقش‌آفرینی می‌پردازند.

این دنیای مجازی، جنبه‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی،‌ بازی‌های ویدیوئی، فناوری واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) و در نهایت بلاک‌چین را با یکدیگر ادغام می‌کند. به همین دلیل متاورس را می‌توان به دنیایی که توسط واقعیت‌های مجازی و واقعیت‌های افزوده ساخته می‌شود هم نسبت داد.

تاریخچه متاورس

با وجود اینکه هنوز خیلی با نمونه‌های کاربردی فناوری متاورس فاصله داریم اما این مفهوم مدتهای طولانی و برای چندین دهه است که در داستان‌ها، بازی‌های رایانه‌ای و فناوری‌های دیجیتال مطرح بوده است. در حقیقت واژه متاورس و خلق آن به دهه ۹۰ میلادی زمانی که نیل استفنسون (Neal Stephenson) کتابی با نام اِسنو کرَش (Snow Crash) منتشر کرد باز می‌گردد.

این نویسنده در این کتاب برای اولین بار مفاهیمی مثل متاورس و آواتار (Avatar)  را در قالب داستان پیش‌بینی کرد. مفاهیمی که سالها بعد از آن با همین نام به دنیای دیجیتال راه پیدا کردند. این ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود. مدت‌ها بعد نویسنده کتاب بازیکن شماره یک آماده (Ready Player One) ، ارنست کلاین (Ernest Cline) به روایت زندگی انسانها در سال ۲۰۴۴ می‌پردازد.

در این کتاب روایت شده انسان‌ها می‌توانند زندگی مشقت‌باری که در دنیای واقعی دارند را با زندگی در دنیای مجازی و دیجیتال ادامه دهند. نگاهی به همه این جریانات و در نهایت تغییر نام فیس‌بوک به متا همه نشان‌دهنده این است که از گذشته تاکنون برنامه‌های زیادی برای مقوله متاورس وجود داشته است.

Metaverse

 

واقعیت مجازی «VR» در متاورس چیست؟

واقعیت مجازی «Virtual Reality» که به اختصار به آن «VR»  می‌گویند یک دنیای دیجیتالی است که افراد با ورود به آن و با استفاده از عینک‌های واقعیت مجازی با اشیاء و کلیه وقایه موجود در آن تعامل داشته باشند. به این صورت که کاربر با زدن این عینک وارد دنیای مجازی شده و در این دنیا می‌تواند تجربیت گوناگونی داشته باشد

Virtual-Reality

واقعیت افزوده «AR» در متاورس چیست؟

واقعیت افزوده یا «Augmented Reality» که به آن «AR» هم می‌گویند، در کنار واقعیت افزوده یا«VR»  ابزار تحقق متاورس محسوب می‌شود. به عبارتی دیگر عبارت واقعیت افزوده، همانطور که از اسمش پیداست، ماهیت اضافه‌کنندگی دارد. یعنی یک شی‌ء یا کاراکتر دیجیتالی را به یک فضا اضافه می کند.

اگر فیلم‌های گارفیلد (Garfild)، دامبو (Dumbo)، سونیت خارپشت (Sonic the Hedgehog)، آلیس در سرزمین عجایب (Alice in Wonderland)، مالیفیسنت (Maleficen) و از این قبیل فیلم‌ها را دیده باشیدکه در آن‌ها شخصیت‌های واقعی با شخصیت‌های غیرواقعی مانند حیوانات یا حتی شخصیت‌های کارتونی به بازی پرداخته‌اند بیشتر به مفهوم واقعیت فزوده پی می‌برید.

هرچند مفهوم لایواکشن (Live Action) با مفهوم واقعیت افزوده متفاوت است، اما برای درک بهتر AR می‌تواند بسیار کمک کند. در حقیقت در واقعیت افزوده، تجربیات دیجیتالی، مانند این فیلم‌ها، بدون هیچ واسطه‌ای به دنیای فیزیکی ما اضافه می‌شوند و ما با آن‌ها تعامل برقرار می‌کنیم.

AR

 

بهترین پروژه های متاورس

متاورس دارای پروژه‌های متعدد زیادی است که به کاربران این امکان را دادهدر حین بازی کسب درآمد هم داشته باشند. این پروژه‌های و پلتفرم‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال از محبوبیت زیادی برخوردار هستند و طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده‌اند. از مهمترین پرو‌ژه‌های  متاورسی به موارد زیر می‌توان اشاره کرد.

 

 • دیسنترالند (Decentraland)

دیسنترالند یکی از نمونه‌های شناخته شده و مطرح در دنیای متاورس در جهان است. پلتفرم دیسنترالند بر اساس فناوری بلاک‌چین کار می‌کند و در آن‌ها گیمرها می‌توانند به کمک ارزهای دیجیتال ساختمان‌هایی مثل شهربازی بسازند و حتی از آن‌ها کسب درآمد کنند. در دیسنترالند می‌توانید زمین بخرید و یا آن را بفروشید و از پول آن برای خرید اسلحه در بازی فورتنایت استفاده کنید.

Decentraland

 

 • سند باکس (Sandbox)

سندباکس یکی از بهترین پروژه‌های متاورسی بوده که طرفداران زیادی هم دارد. این پروژه مبتنی بر بلاک‌چین دارای امکانات و قابلیت‌های زیادی است که کاربران در آن امکان خرید، فروش، و ادعای مالکیت اموال متفاوت خود را دارند. این پلتفرم در عین امنیت و قابلیت اطمینان دارای معایبی است که از مهمترین آنها به هزینه بالای شبکه اتریوم برای خرید بلاک‌چین می‌توان اشاره کرد.

Sandbox

 

 • سومنیوم اسپیس  (Sominuim Space)

این شهر هم در بستر بلاک چین اتریوم بنا شده، گرافیک فوق العاده ای دارد و به شدت در حال پیشرفت است.
یک فضای شهری کاملا دقیق را مجسم کرده، آواتار ها به شدت شبیه انسان ها هستند، در این شهر نیز تمام امکانات دسنترالند برقرار است، اما تبلیغات این شهر نسبت به دو شهر قبلی بسیار کمتر است خیلی از افراد این پروژه را نمی شناسند، اما یکی از پروژه های بسیار خوب در بلاک چین در حوزه متاورس است.در این شهر قابلیت خرید و فروش زمین، لباس و… وجود دارد.

sominuim space

 

 • مگا کریپتو پلیس (Mega Crypto Polis)

 •  این پروژه نیز در بلاک چین اتریوم ، ترون وبی ان بی شهر خود را بنا کرده است، تجربه بالایی در این حوزه دارد، شهر بسیار فعال و پویاست اما هنوز Vr آن آماده نیست.
  این پروژه را کسی زیاد نمی شناسند اما به جرات می توان گفت یکی از بهترین های متاورس است، تیم بسیار قوی با تجربه ای دارد. سرمایه گذار آن اروپایی است و بسیار خوب روی این پروژه کار کرده است.در این شهر شما می توانید زمین بخرید، ساختمان بسازید ولی فعلا ورژن Vr راه نیافتاده لذا امکانات شهر نیز بسیار محدود است اما این شهر با توجه به پتانسیلی که دارد راه دسنترالند را خیلی بهتر در حال طی کردن است.

 

megacryptopolis

مهمترین شرکت های وارد شده به متاورس

بعد از ورود فیسبوک به متاورس شرکت های بسیار دیگری به متاورس ورود کرده اند، در عکس زیر لیستی از آنها را مشاهده می کنیم، بعضی آز آنها مانند نایکی یا P&g برای خودشان دست بکار شده اند و شهر متاورسی تاسیس کرده اند.
برخی دیگر مانند walmart فروشگاه اختصاصی در متاورس برای خود ساخته اند، اما اکثریت انها شروع به خرید زمین در پروژه های متاورسی کرده اند و در کنار آن فروشگاه های بزرگ یا شو روم های متعددی در آن افتتاح کرده اند.
نمونه بسیار جذاب آن در دسنترالند فروشگاه شرکت samsung است، این شرکت یک فروشگاه  افتتاح کرده به شدت برای بازدید کنندگان جذابیت دارد. سامسونگ در ابتدای ورود خود برای افراد مسابقه ترتیب داد و در طی پایان مسابقه با قرعه کشی لباس های خود را به برندگان اهدا کرد البته لباس ها نیز nft بوده اند.

برندهای مطرح دنیا در متاورس

در لیستی که پایین مشاهده می کنید نام بسیاری از شرکت های تولید کننده لباس و کفش مطرح است، شاید برای شما هم جای فکر داشته باشد که واقعا چرا یک شرکت مثل نایکی، لوویس ویتون، گوچی و… به متاورس ورود می کنند.
اولین پاسخ به شما فروش لباس هایی در قالب nft است، ما قرار است به دنیایی ورود کنیم که تا پیش از این در واقیعت در آن زندگی می کردیم، یک لحظه فکر کنید در یک شهر متاورسی در حال قدم زدن هستید به نظر شما برای اینکه یک فرد در این شهر 3 بعدی و مجازی از دیگران متمایز شود به چه چیزی نیاز دارد، حالا به دنیای واقعی نگاهی بیندازید در دینای واقعی ثروتمندان کالاهایی را استفاده می کنند که متفاوت است، لباس ها، کفش ها و خودروهایی متفاوت سوار می شوند در متاورس هم همین است، لباس ها ، کفش ها، خودرو ها، خانه و تمام وسایل Nft ارزش خاص خود را دارند، لذا خرید لباس گوچی در این شهرها برای شما ارزان تمام نمی شود.

metaverse

 

4 دیدگاه برای “متاورس چیست؟

 1. عارف گفته:

  سلام
  جناب آقای مهاجری فرد نظر خودتون روی کدام پروژهای متاورس است بابت سرمایه گذاری؟

  • معین مهاجری فرد گفته:

   سلام دوست عزیز تمام پروژهایی که در مقاله آمده همگی خوب هستن ولی پروژه متاورس شهر مگا پروژه فعال تری می باشد و چون VR آن هنوز فعال نشده قیمت زمین ها نسبت به پروژهای دیگر پایین تر است بنابراین بهترین زمان سرمایه گذاری است

 2. سید هادی گفته:

  سلام .
  خیلی جالب بود برام ما که از دنیای فیزیکی خسته شدیم انشاالله دنیای مجازی قشنگتر باشد که قطعا همین طور خواهد بود . ممنون بابت مقاله خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *